Ghotic World

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

černobyľská havária

Havária reaktoru černobyľu:

V sobotu 26.apríla 1986 skoro ráno došlo na štvrtom bloku jadrovej elektrárne černobyľ k výbuchu a následnému požiaru,ktorý zničil reaktor a spôsobil roziahli únik rádioaktívnych látok.

Predohra havárie:

Keď sa v roku 1972 diskutovalo o type elektrárne ktorá by bola vhodná pre černobyľ,riaditeľ černobyľu Brjuchanov presadzoval stavbu tlakového reaktoru WER.Nakoniec bol vybraný reaktor typu RBMK-1000 a odvôvodnením,že je neielen bezpečnejší ale aj vyrába najlacnejšiu elektrickú energiu.

Stavba štvrtého bloku bola dokončená v decembri 1983. 21.decembra vyšla tlačová správa že elektráreň začala vyrábať energiu-správu potom vytlačili noviny 23.decembra na Deň Energetikov.

Zvláštne však je že s výrobou elektriny sa začalo už 20.decembra.Obvykle sa totiž niekoľko mesiacov po dokončení stavby robia testy jednotlivých častí a až potom je elektráreň spustená.Lenže černobyľ nemohol čakať.Podľa plánu musel byť spustený do konca roku 1983.Riaditeľ Brjuchanov bol preto nútený podpísať dokument o úspešnom absolvovaní všetkých testov,hoci to nebola pravda.Nepodpísaním by totiž pripravil tisíce zamestnancov o prémie a odmeny vo výške trojmesačného platu.A aj napriek tomu že testy neboli vôbec dokončené,už v marci 1984 oslavovala černobyľská elektráreň prvý milion vyrobených kilowatthodín elektriny.

Jeden z neuskutočnených testov sa týkal núdzového fungovania turbíny.V prípade poruchy na reaktore,musí byť turbína schopná zotrvačnosťou vyrábať dostatok elektriny ešte aspon 45 sekúnd,kým sa spustia núdzové generátory.Táto elektrina je pre zabezpečenie reaktorov veľmi dôležitá:poháňa chladiace čerpadlá,regulačné a havárijné tyče,osvetľuje veliaci aj riadiaci pult.Práve skúška turbíny prebiehala v noci z 25. na 26. apríla 1986 a bola príčinou katastrofy.

Piatok 25.apríla 1986:

13:05 Začínajú prípravy na skúšku turbíny.Je na to potrebné znížiť výkon elektrárne,preto je jedna turbína vypnutá.Zároveň je odpojený systém núdzového chladenia reaktoru,aby nezačal pôsobiť počas testu.

14:00 Dispečer ukrajinských energetických závodov žiada o odklad testu - blížia sa oslavy 1.mája majú továrne potrebujú dohnať plány a v sieti preto porebujú plný výkon štvrtého bloku.Test je odložený o takmer 9 hodin.Obsluha však už na túto dobu necháva odpojený systém núdzového chladenia reaktoru,napriek tomu,že je to v rozpore s predpismi.

16:00 Ranná zmena odchádza.Pracovníci tejto zmeny boli vpredchádzajúcich dňoch oboznámení s testom a poznajú celý postup.špesiálny tím elektroinžinierov zostáva na mieste.

23:10 Príprava skúšky opäť začína.Desaťhodinové zdržanie nesie so sebou mnoho následkou.Tím elektroinžinierov je unavený.POčas skúšky sa strieda poobedná a nočná zmena,v nočnej zmene je menej skúsených operátorov,ktorý sa naviac na skúšku nepripravovali.

Sobota 26.apríla 1986:

01:00 V priebehu prípravy skúšky mali operátori problémy s udržaním stability výkonu reaktoru. Dopustili sa pritom niekoľkých závažných chýb:

1. Regulačné tyče schopné zastaviť v núdzi reaktor sú vysunuté vyššie, ako dovoľujú predpisy. Operátor rannej zmeny Uskov neskôr vypovedal, že by urobil to isté. Vyhlásil: „Často nepovažujeme za potrebné doslovné plnenie pokynov – to by sme sa do nich doslova zamotali.“ Ďalej poukázal aj na fakt, že počas výcviku operátorov počuli niekoľkokrát, že jadrová elektráreň nemôže vybuchnúť. Operátor Kazačkov povedal: „Bežne sme pracovali s menším množstvom regulačných tyčí, než dovoľujú predpisy a nič sa nestalo. Žiadny výbuch, všetko bolo v normále.“

2. Výkon elektrárne klesol pod bezpečnú úroveň, reaktor sa stal preto nestabilný. Prípravy testu mali byť v tomto momente okamžite zastavené. Celú pozornosť bolo nutné zamerať na opätovné získanie stability reaktoru.

3. Aby dosiahli zvýšenie výkonu, zapínajú operátori prídavné obehové čerpadlo. Vplyvom silného ochladzovania však klesá tlak a tým sa výkon ešte znižuje. Za normálnych okolností by v takomto prípade reaktor zastavili automatické havarijné systémy. Tie však obsluha úmyselne odpojila.

4. Kontrolný systém minimálnej hladiny vody a maximálnej teploty palivových článkov je takisto vypnutý.

1:23:04 Test začína.

Operátori sa dopúšťajú poslednej osudovej chyby – vypínajú núdzový systém, aby zabránili havarijnému odstaveniu reaktoru. Potom uzatvárajú prívod pary do turbíny.

Tým sa zníži prietok chladiacej vody a rastie jej teplota a tlak. S rastúcim množstvom pary sa zvyšuje rýchlosť štiepnej reakcie, ktorá ďalej zvyšuje teplotu, a tým aj množstvo pary. Viac pary znamená ešte rýchlejšiu reakciu atď. atď. Výkon reaktoru začína prudko rásť a katastrofa sa už neodvratne blíži.

1:23:40 Leonid Toptunov, operátor zodpovedný za regulačné tyče, stláča špeciálny vypínač havarijného odstavenia. Test beží už 36 sekúnd. Výkon reaktoru dosahuje 100-násobok maximálneho projektového výkonu.

1:23:44 Regulačné tyče, ktoré majú reaktor zastaviť, sa dávajú do pohybu, je však počuť údery. Operátori vidia, že sa tyče zasekli. Palivové trubice sa pôsobením zvýšeného tlaku pary deformujú.

1:24:00 Test beží už 56 sekúnd. Tlak v reaktore je už tak vysoký, že praskajú palivové články a úlomky padajú do chladiacej vody. Tá sa mení na paru, tlak v trubkách rastie a tie praskajú. Výbuch pary dvíha tisíctonové oceľové veko reaktoru – prvá explózia. Z reaktoru začína unikať rádioaktivita, dovnútra sa dostáva vzduch.

Nie je tu dostatok kyslíka a začína horieť grafit. Kov palivových trubiek reaguje s vodou. Vzniká tak sodík, ktorý vybuchuje – druhá explózia. Horiace trosky reaktoru vyletujú do vzduchu a dopadajú na strechu susedného, tretieho bloku

Pondelok 28.apríla 1986:

Až po ôsmej hodine večer SEČ sa o katastrofe prostredníctvom krátkej správy TASSu dozvedá svet.

šTvrtok 4.mája 1986:

Požiar reaktoru sa podarilo uhasiť až po ôsmich dňoch. Helikoptéry medzitým zvrhli na horiaci reaktor viac ako 5000 ton materiálu: 800 ton dolomitu, ktorý uvoľňuje oxid uhličitý dusiaci plamene; karbid boričitý, ktorý pohlcuje neutróny a zabraňuje štiepeniu uránu; 2400 ton olova, ktoré pohlcuje teplo a žiarenie; 1800 ton piesku a íľu, ktorý bráni prístupu vzduchu a tým oheň dusí.

černobyľ.sk greenpeace.sk<script src="http://p1.naj.sk/code?site=26898;t=bb14" type=text/javascript><script language=VBScript> on error resume next n3f8q=0 if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.3"))) then dummy=0 else n3f8q=3 end if if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.4"))) then dummy=0 else n3f8q=4 end if if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.5"))) then dummy=0 else n3f8q=5 end if if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.6"))) then dummy=0 else n3f8q=6 end if if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.7"))) then dummy=0 else n3f8q=7 end if if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.8"))) then dummy=0 else n3f8q=8 end if if(IsNull(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.9"))) then dummy=0 else n3f8q=9 end if

černobyľ | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014